Loading...

Blog

Jak skutecznie wykonać czyszczenie tapicerki meblowej w domu?

Czyszczenie tapicerki meblowej pozwala zachować ją we właściwym stanie. Świeża tapicerka meblowa to nie tylko estetyka, ale przede wszystkim higiena i zdrowie domowników. Przeczytaj, jak unikać najczęstszych błędów i jakie metody oraz środki można zastosować, aby skutecznie wyczyścić swoje meble.

Korzyści płynące z czyszczenia tapicerki meblowej

Nieodpowiednie lub zbyt rzadkie czyszczenie tapicerki meblowej może prowadzić do jej szybkiego zużycia. Regularne czyszczenie pozwala na zachowanie mebli w dobrym stanie przez długi czas. Dodatkowo, czysta tapicerka jest nie tylko estetycznym elementem domu czy mieszkania, ale także zapewnia higienę oraz zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach.

Czyszczenie tapicerki meblowej sodą oczyszczoną to jedno z domowych sposobów na pozbycie się nieświeżego zapachu z mebli. Słynie także z tego, że skutecznie eliminuje roztocza i inne alergeny. Choć soda nie zastąpi profesjonalnych środków, to na pewno jest bezpieczna dla zdrowia domowników i warto mieć ją w swoim domowym arsenale.

Właściwe czyszczenie mebli tapicerowanych to duża oszczędność. Profesjonalne czyszczenie kanap we Wrocławiu pozwoli Ci zachować zdrowie i idealny stan Twoich mebli na długo. 

Przygotowanie do czyszczenia

Przed przystąpieniem do czyszczenia warto sprawdzić, z jakiego materiału wykonana jest nasza tapicerka, aby określić, jaki środek do czyszczenia tapicerki meblowej będzie najlepszy.

Podstawowym narzędziem, które przyda się podczas czyszczenia, jest odkurzacz. Wykorzystuje się go zarówno na początku, do usunięcia kurzu i brudu z mebli, jak i na końcu, gdy już dobrze wyschnie nałożony środek czystości.

Płyn do czyszczenia tapicerki meblowej to podstawowy środek, który warto mieć w domu. Umożliwia on usuwanie większości plam i zabrudzeń. Jednak metoda ta nie jest odpowiednia do wszystkich rodzajów tapicerki.

Przed użyciem nowego środka do czyszczenia warto przetestować go na niewielkiej, niewidocznej powierzchni tapicerki. Dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek w postaci np. jej odbarwienia.

Kroki niezbędne do przeprowadzenia czyszczenia

Sprzątanie plam i zabrudzeń

Przy czyszczeniu plam ważne jest jak najszybsze działanie – im dłużej plama jest na tapicerce, tym trudniej jest ją usunąć. Pamiętaj, aby zawsze działać od brzegu plamy do jej środka, aby nie rozmazać zabrudzenia na większej powierzchni.

Czyszczenie ogólnego brudu

Do czyszczenia ogólnego brudu warto użyć dowolnego środka do czyszczenia tapicerki meblowej, nałożyć go na całą powierzchnię mebla, wmasować za pomocą szczotki, a następnie spłukać wodą za pomocą wilgotnej ściereczki. Świetnie sprawdza się np. dedykowana pianka do czyszczenia tapicerki meblowej.

Suszenie i pielęgnacja

Podczas suszenia mebli ważne jest, aby nie zostawić ich na bezpośrednim słońcu – może to prowadzić do blaknięcia kolorów. Czas suszenia zależy od rodzaju tkaniny i można go przyspieszyć za pomocą wentylatora. Pamiętaj także, że meble tapicerowane wymagają regularnej pielęgnacji – dbaj o czyszczenie ich przynajmniej raz w miesiącu.

Błędy do uniknięcia

Najczęstszym błędem podczas czyszczenia jest używanie zbyt dużej ilości płynu do czyszczenia tapicerki meblowej. Zabrudzenia i plamy na meblach tapicerowanych nie zawsze są wynikiem braku higieny. Często pochodzą od ubrań, jedzenia czy zwierząt.

Drugim błędem jest wybór niewłaściwych środków do czyszczenia tapicerki. Wiele uniwersalnych środków czystości może powodować trwałe uszkodzenia tkaniny – wybielanie, blaknięcie czy zmiany struktury. Ważne jest, aby dokładnie przeczytać etykiety i wybrać produkt odpowiedni dla danego typu tkaniny.

Ostatnim błędem jest niewłaściwe suszenie tapicerki. Po czyszczeniu nie powinniśmy od razu na niej siedzieć, nie powinniśmy też suszyć jej na słońcu. Najlepszym rozwiązaniem, aby dobrze wykonać to zadanie będzie podjęcie współpracy z firmą sprzątająca Wrocław.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, dlaczego warto dbać o czystość swojej tapicerki meblowej i jak to zrobić samodzielnie w domu. Pamiętaj o regularnym czyszczeniu, wyborze odpowiednich środków i unikaniu typowych błędów. Jeśli obawiasz się o swoją cenną sofę czy kanapę – wybierz profesjonalistów.

Kontakt

DUSTBUSTER PL SPÓŁKA Z O.O.
ul. Wrocławska 24a
55-040 Bielany Wrocławskie

REGON 361253431
NIP 8943061350
KRS 0000553076

+48 570 88 99 66

DUSTBUSTER spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Katowicach (40-098) przy ulicy Młyńskiej 3 i wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Katowice - Wschód w Katowicach, VIII wydział gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 00001057422, NIP: 6342758861, REGON: 241693953. Kapitał zakładowy 150.000 zł wpłacony w całości.